YAŞAM TARZININ BİR PARÇASI “MİMARİ VE TASARIM”

Mimari ve tasarım, yaşam tarzımızın bir parçası olarak kendini ön plana çıkartır. Özellikle yeni yaşam alanları ve gelişen teknoloji insanın hayal gücünün sınırları olmadığını göstermekte ve çeşitli projelerle sahaya yansıtmaktadır. Dünya üzerinde ki tüm medeniyetlerde mimari ve tasarım kendine her zaman yer bumuştur. Bazen başarılarımızın işaretleri zamana direnen ve çağlar boyunca süren yapıların hikayelerini anlatırlar. Önemli kişileri ve olayları işaretleyen yaşam alanları, iç mekanlar, ofis binaları veya anıtlar mimari ve tasarımda öne çıkanlardandır.

Günümüz mimarisinde bir binanın dış görünüşünden daha fazlası içeride gizlidir. İç tasarım mimarisi, insanların bu tür yapıları güzel bulmasının büyük bir parçasıdır. Tabii ki, her yapı dış kısımıyla başlangıçta dikkatleri üzerine çeker, ancak yapıyı akılda kalıcı ve son derece işlevsel kılan iç kısımdır.

GÖZ DOLDURAN ESERLER VE İNSAN

Geçmişten günümüze taş, ahşap ve metalden yapılmış göz dolduran inanılmaz sanat eserleri olmuştur. İnsan çoğu zaman her hangi bir yapının, eserin, objenin dış kısmana baktığında ayrıntıları göremez. Ayrıntıların ve inceliklerin dış görünümle sınırlı olmadığını yapıdan içeri girdiğinde eser veya objeyse detaya indiğinde farkedebilir.

Ofis Mmimarisi ve İç Tasarım

Mimarlık ve tasarım bir birini tamamlayan iki dost gibidir. Olası bir projede bu iki dostu asla ayrı düşünemeyiz ve hatta düşünmemeliyizde. Mimari ve tasarımın bir arada olduğu alanda bir evi örnek olarak sunacak olursak, o ev  dört duvar ve bir çatıdan daha fazlası olabilir.

Doğadan ayrı duran, güzelliği ve formuyla dikkat çeken bir yer olabilir. Tasarım ve mimari birlikte çalışarak dört duvar ve bir çatıdan çok daha fazlasını oluşturur. Yapıları inşa etmek onlara işlevsellik kazandırmak çok zor değildir. Bu sayede insanın temel barınma ihtiyaçlarının bir unsuru karşılanmış olur.

ESTETİK VE İŞLEVSELLİK

İşlevsellik ve estetik işte bundan sonra ihtiyaç halini alır. İster ofis, ister ev yaşam alanı olsun iç mimari ve tasarım olmadan hep bir şeylerin eksik kaldığını zaman içinde çok rahat görebilirsiniz. Yeni dünya düzeni, insanlığın yaşadığı salgın tecrübesi ve diğer etkenler aslında bize bizi bir kez daha hatırlattı son yıllarda.

İç Mekan Tasarım

Farklılıkların kutlandığı ve insanların sadece bir evde yaşamaktan fazlasını yapabileceği bir ortam arayışı belirdi. Home Ofis çalışmak zorunda kalanlar veya tercihini bu yönde kullananlar yaşadıkları alanın aslında onlara yetmediğinin farkına vardılar. Sadece evler de değil elbette dünya üzerinde pek çok şirket, ofis ve diğer çalışma alanları da yeni trendleri uygulama kararı aldı. Tüm bu gelişmeler mimari ve iç tasarım birliğiyle gerçekleşti. Görünen o ki bundan sonra ki süreçte insanı yaşam alanlarında ve dışarıda sürpriz yapılar, içmekan tasarımları ve işlevsellik bekliyor olacak.